בדיקת דירה לפני קניה


בדיקת דירה חדשה לפני קנייה מקבלן ע"י חברת בדק בית

גם אם הדיירים עשו בדיקת דירה לפני קניה על ידי מומחה בעצמם הרי שיופתעו כמה ליקויים לא גילו לעומת בדיקתו המקצועית של המהנדס הבודק, לו ישנם כלי בדיקה ומדידה מקצועיים לביצוע בדיקות של מכלולי הבית שאינם נראים לעין. הבודק יעשה בדיקה חזותית מבחוץ ומבפנים לדירה, הוא יבדוק את מצב הטיח, המרצפות, הצבע והגג יכול לרמז על איכות החומר שממנו עשוי הבניין, הוא יבדוק את הצנרת, מצבה, לחץ יציאת המים מהברזים, וטעימת המים.

במהלך בדיקת דירה לפני קניה , המהנדס יבדוק את מצב הקירות, סדקים, רטיבויות, עובש, ירוקת או התנפחויות הטיח, יבדוק דלתות, חלונות ותריסים, ריצוף קיר ורצפה, ישנה סכנה שאחיזת אריחי הקרמיקה לא טובה, או שהריצוף ששקע, יבדוק אם מתגי החשמל עובדים, אם יש חשמל בשקעים. ולבסוף בדיקת השטח הרשום של הדירה בלשכת רישום המקרקעין, רישיון בניה,בדיקת עיקולים ובעלות בטאבו – כל אלו יבדקו במסגרת בדיקת דירה לפני קניה.

חשוב להציג בפני קונה הדירה את הפגמים והליקויים שהם בעלי משמעות לתפקודה העתידי של הדירה גם אם אין להם סימוכין בתקן הישראלי.

התעלמות ואי טיפול בליקויים יכולים לגרום לפגיעה באיכות החיים של הדייר, להוצאות תיקון מיותרות ובירידת ערך הנכס. המומחה כחלק מתהליך של בדק בית, יבדוק התאמות המבנה למפרט הטכני, לתוכנית ולחוזה המכר. התאמות המבנה לתקנון תכנון ובניה ולתקנות הג"א והתאמת הנכס לתקנים, לתקנות ומפרטי הבניה של מדינת ישראל. חוות הדעת של המהנדס המומחה, תהיה הוכחה קבילה אם יהיה צורך לתבוע את הקבלן בבית משפט.

היזם או הקבלן – מי אחראי לתיקון ליקויי בניה בדירה 

כאשר זוג צעיר רוכש דירה מדובר באירוע מרגש לכל הדעות. אולם, כאשר הזוג נכנס לדירה הם מגלים כי ישנם ליקויים רבים כגון, דלת חדר השינה לא נסגרת, יש נזילה מכיוון הכיור ועוד. בני הזוג המעוניינים למצוא את הליקויים בבית פנו ליזם ממנו רכשו את הדירה. היזם מצידו השיב להם כי הוא לא אחראי לליקויים וכי הם צריכים לפנות לחברה הקבלנית מפני שהיא אחראית לתיקון הליקויים. חשוב לדעתי כי על פי חוק המכר לדירות חדשות – הקבלן או היזם חייב לתקן את כל  ליקויי הבנייה,  אשר נתגלו  בנכס כלומר  באחריות הקבלן והיזם ועל חשבונם.

חוות דעת הנדסית לבית המשפט

חוות דעת הנדסית נכתבת על ידי בעל מקצוע מהנדס ועוסקת בפשרה בין הלקוח לבין הקבלן. לא אחת מתגלות מחלוקות לא פשוטות בין הצדדים, לכן יש צורך להביא לסיום המחלוקות.

חוות דעת הנדסית יכולה להתייחס לליקויים שונים שהתגלו כמו למשל, בדיקת רטיבות והדרך לטפל בבדיקת רטיבות. חוות דעת הנדסית לבית המשפט מהווה עדות לגבי מצבה ההנדסי של הדירה. מהנדס בניין מקצועי יכול להגיש חוות דעת הנדסית לבית המשפט ובה להציג בפני בית המשפט.

מי מספק שירותי בדק בית ובדיקת דירה 

בדק בית ניתן להזמין אצל חברה המתמחה בתחום. חברות העוסקות במתן שירותי בדק בית כוללות מהנדסי בניין בעלי ניסיון, מפקחי בנייה, עורכי דין ובעלי מקצועות נוספים כגון מהנדסי חשמל, אינסטלציה וכדומה. המזמין מפרט את "עומק" הבדיקה הרצוי והחברה, באמצעות המומחים ברשותה מספקת ללקוח דו"ח מפורט בו כל הממצאים.

כדאי תמיד לברר לגבי שירותי בדק בית ולדעת מה אתם מקבלים במסגרת הדוח שהזמנתם

ביצוע בדק בית וביקורת ליקויים בבתים משותפים