ביקורת ליקויי בנייה


עסקאות מקרקעין ונדל"ן הן עסקאות גדולות במיוחד, בין אם מדובר בעסקה במגזר העסקי או הפרטי. עם רכישות מסוג זה ניתן לקנות נכס ששייך רק לכם, ולעשות בו את מה שתמיד רציתם. למרבה הצער, ישנם מקרים רבים מספור בהם בעלי עסקים וגם אנשים פרטיים רוכשים מבנים לקויים מהמסד ועד הטפחות בלי שידעו על כך מבעוד מועד.

במקרים כאלה יש הפסד של זמן וכסף רבים וגם שברון לב, שמובילים לצורך להתחיל בחיפושים מההתחלה או להשקיע הון קטן בשיפוץ המבנה הלקוי שרכשתם. אלו מצבים שאף אדם אינו רוצה להיקלע אליהם, וכדי למנוע אותם יש לבצע ביקורת ליקויי בנייה לפני חתימה על חוזים ותחילת התשלומים.

ביקורת ליקויי בנייה – הדרך למנוע בעיות עתידיות

ישנם ליקויי בנייה רבים שהעין הבלתי מזוינת איננה יכולה למצוא או להכיר. לעומת סדקים בקירות או בצנרת חיצונית שהם נראים לעין, יש גם ליקויי בנייה פנימיים שהם חמורים בהרבה, וכוללים בעיות ביסודות.

פעמים רבות, בעת ביצוע של ביקורת ליקויי בנייה נמצאות בעיות חמורות בתשתית שאינן מסכנות רק את הכיס, אלא עלולות להיות מסכנות חיים. חוטי חשמל שלא הורכבו כהלכה, צנרת פנימית דולפת, מערכת גז לקויה ועוד עלולים להיות מתורגמים לאסון שמביא לנזקים ברכוש ובנפש. 

חשוב לאין שיעור למנוע מצבים בהם אנשים נכנסים למבנים לקויים מהיסוד כדי למנוע צרות עתידיות הן להם והן למבנים עצמם. הדבר אפשרי רק באמצעות ביקורת ליקויי בנייה שצריכה להיערך לפני הרכישה. אם הבעלים של מבנה מסוים מתנגד לביקורת מסוג זה, זו בהחלט נורה אדומה, ומומלץ לשקול מחדש את העסקה.

רובנו איננו יכולים לאתר ליקויים במבנים, בייחוד כאלו שאינם נראים לעין, ולכן חשוב להיעזר בחברה מקצועית, אמינה ובעלת ניסיון שתבצע עבורכם ביקורת ליקויי בנייה. עשו זאת לפני שיהיה מאוחר מדי, על מנת למנוע נזק כלכלי ונזק בנפש. 

אילו ליקויים מאתרים ומגלים  במסגרת בדק בית 

הבדיקות המבוצעות על ידי חברת בדק בית במסגרת איתור הליקויים מתחלקות למספר תחומים עיקריים:

בדיקות הנדסיות "על הנייר" –מהנדס בניין או מפקח מורשה הבקיא בתחום ביקורת המבנים ובדק בית בודק את המסמכים ההנדסיים של הנכס ומוודא כי הנכס נבנה לפי תקנות ותקנים נכונים, לא כולל חריגות בניה וחריגות הנדסיות וכדומה. כמו כן, המהנדס בודק כי הנכס אכן נבנה על פי התוכנית לאחר בדיקה פיזית שלו.

בדיקות הנדסיות פיסיות –  חברת בדק בית תבדוק באמצעות בעלי מקצוע שונים ומכשור מתקדם אלמנטים כגון: חשמל, אינסטלציה, ריצוף, יציקות בטון וקירות בלוק, קירות גבס, חלונות, איטום גגות ועוד.

בדיקה משפטית – חלק משמעותי מתחום שירותי בדק בית הוא בדיקה משפטית של הנכס. החשיבות גדולה במיוחד עבור קונים פוטנציאלים. עורך דין המתמחה בתחום המקרקעין יבחן את מסמכי הנכס ויוודא כי אינו משועבד, אינו כולל הערות אזהרה בנסח הטאבו, אינו חלק ממאבק ירושה וכדומה.

בדיקות סביבתיות – בדק בית עשוי לכלול גם בדיקה של סביבת הנכס כולל בדיקת טיב האוכלוסייה השוכנת בקרבת ובשכנות לנכס המדובר. הדו"ח יכלול מפגעי רעש סביבתי (כגון:ביתי ספר, אוטובוסים העוברים בקרבת הנכס), מפגעי ריח (סמיכות לאזורי תעשייה, חקלאות וכדומה).