ממונה בטיחות


בדיקת בטיחות בסביבת עבודה

בסביבת עבודה מקצועית יש דברים רבים שעלינו לשים לב אליהם, כשהחשוב בהם הוא נושא הבטיחות שלנו ושל העמיתים שלנו לעבודה. כל סביבת עבודה נתונה בסכנה מסוימת, אך ישנם מקומות שונים כמו מפעלים, מעבדות הנדסה, מעבדות כימיה ועוד המועדים לתאונות יותר מאשר אחרים.

אחת הסכנות הגדולות במקומות הללו היא התלקחות ושריפה שגורמת לא רק לנזק ברכוש, אלא עלולה לגרום גם לנזקים לגוף ואף לאבדן חיי אדם במצבי קיצון. כדי למנוע שריפות חשוב למנות ממונה בטיחות אש שיוכל לדעת כיצד לנהוג במצבי חירום, ויעשה זאת בצורה מקצועית.

ממונה בטיחות אש – לימודים והסמכה

ממונה בטיחות אש חייב לעבור הדרכה במקום מקצועי ולפי הוראות מפקח נציבות אש ראשי. בהכשרות מסוג זה העובד שנבחר לתפקיד יעבור סדנאות לימוד תיאורטיות וגם מעשיות בהן יוכל לדעת כיצד לנהוג במצבי חירום שונים ובמקרים בהן מתלקחת שריפה באזור העבודה.

בחלקים העיקריים של תכניות הלימוד עבור ממונה בטיחות אש, הנציג ילמד על הכימיה ועל הפיזיקה של האש, על הסוגים השונים של דליקות, מה האחריות המקצועית שלו, איזה ציוד קיים למצבים של דליקה, כיצד למזער את סכנת הדליקה ומה לעשות אם וכאשר אכן פורצת שריפה.

הדגש הוא, כמובן, למזער נזק ברכוש וגם בחיי אדם ככל האפשר, ולכן ממונה בטיחות אש מקבל הדרכה במגוון נושאים שיאפשרו לו לעשות זאת. המטרה היא גם להנחיל חלק מהידע לשאר העובדים, ולהגיע למצב שבו ממונה בטיחות אש יוכל להעביר תדריכים לעמיתיו שיאפשרו לו להסביר מה חשוב לדעת במקרי חירום.

אש יכולה לגרום לנזקים בלתי הפיכים, וזה נכון פי כמה כשמדובר במקומות עבודה בהם יש שימוש בחומרים שעלולים לגרום לשריפה. מינוי של ממונה בטיחות אש יכול להוות הבדל עצום במקרי חירום, ולכן חשוב שבכל סביבת עבודה מקצועית ימונה לפחות אדם אחד לתפקיד הזה.